Nábytek z masivu - dotyk přírody v interiéru | UNIS-N
 

Nábytek z masivu - dotyk přírody v interiéru

Nábytek z masivu - dotyk přírody v interiéru

Mnozí z nás utíkají z dnešního přetechnizovaného světa plného jasných strohých tvarů, chladných materiálů a neosobních vazeb zpět do přírody. Někteří se stěhují na venkov, jiní alespoň každý pátek vyrážejí na chatu či chalupu. Ať tak nebo onak, každé takové obydlí je ale třeba zařídit. A čím jiným než poctivým dřevěným nábytkem.

 

Ostatně, krása přírodních materiálů fascinuje lidstvo snad od nepaměti a mít jí kousek doma je snem každého člověka. Dřevěný nábytek nejenom že oživuje interiér kresbou letokruhů dřeva, ale také sem vnáší vůni smrkového či borového lesa a důvěrný pocit bezpečí domácího prostředí.

Poctivá práce

Kvalitní dřevo si zaslouží kvalitní zpracování. Proto, pokud se rozhodnete ke koupi nábytku z masivu, měli byste zvolit takový, kde je patrný i značný podíl ruční práce. Právě ta dodává finálnímu výrobku jeho originalitu a jedinečný vzhled. Se zpracováním se snoubí i bytelnost. Nábytek v celodřevěném provedení snese bez problémů vysoké zatížení. Jinými slovy přežije nájezdy vašich dětí a hordy jejich kamarádů stejně dobře jako víkendovou návštěvu poněkud korpulentní tchýně s tchánem.

Rustikální styl

Stoly se šuplíky a bytelnými židlemi, příborníky a komody se zásuvkami, kam si naše prababičky schovávaly své poklady, velké postele, kde se tak báječně spalo a kde se člověk mohl obracet beze strachu, že se pod ním křehká konstrukce zhroutí, to je jen malý výčet toho, co dnes označujeme jako rustikální nebo chalupářský styl. Typologie výrobků je ovšem daleko širší: knihovny, truhly, TV a konferenční stolky, skříně, prádelníky… Z nabídky tak zařídíte kuchyň, obývací pokoj, ložnici…

Přírodní nebo barevný

Celodřevěný nábytek vynikne především ve své přírodní kráse teplých přírodních tónů. Komu takové barevné provedení nevyhovuje, může si vybrat další povrchové úpravy, které budou více odrážet jeho vkus i další zařízení bytu, domu či chalupy.

rustikální jídelna  dvoubarevný nábytek  

Moderní versus rustikální

Dřevěného nábytku se nemusíte vzdávat ani ve chvíli, kdy máte zařízený byt v moderním stylu. Nebojte se experimentovat a pořiďte si třeba jenom jeden, za to solitérní kousek. A z materiálu můžete zvolit např. dub, který patří k tomu nejkvalitnějšímu, co náš ,,dřevěný“ trh nabízí. Kontrast starého a nového dodá interiéru ten správný akcent a dřevo zjemní moderní strohý ráz. Vy se pak budete v bytě cítit zase o něco příjemněji.

Správné ošetřování

Kvalitně provedený nábytek je již od výrobce ošetřen speciálními voskovými nátěry, které se neodlupují, nepraskají a dřevo přitom může „dýchat“. Tyto nátěry jsou odolné proti vlhku, vodě a běžnému opotřebení. V praxi to například znamená, že již nebudete muset plísnit ratolest, až opětovně postaví mokrou skleničku na dřevěný stůl, pod kterou vám na ,,tom starém stole“ pokaždé zbyla nepěkná kola. Díky již zmíněné odolnosti vůči vodě, zde totiž nedochází k tzv. vodním flekům. Všechna ostatní znečistění se navíc dají velmi snadno setřít a postačí vám k tomu obyčejný měkký hadřík a běžné Pronto na nábytek obsahující včelí vosk.

Víte, že…

dřevo indikuje zdravé prostředí v interiéru? Jako vysoce porézní materiál totiž dokáže ze svého okolí přijímat a následně do něj vydávat značné množství vlhkosti. Jeden centimetr krychlový dřeva může při teplotě 20° C absorbovat a uvolňovat 25 mg vody při změně své vlhkosti od 7 do 13 %. Dřevo se tak stává do jisté míry regulátorem kolísavého stavu vlhkosti v interiéru. Jeho tvarové změny či praskliny, které vyvolává jak přemíra vlhkosti, tak i příliš suché mikroklima, signalizují, že ovzduší v místnosti není vhodné pro nábytek, a tedy ani pro člověka. Dřevěný nábytek se tak může stát spolehlivým ukazatelem zdravého prostředí, v němž žijeme.

 

UNIS-N  

rss

další články